Menü Bezárás

Tisztelgés iskolánk névadója előtt

Iskolánk névadója, Kossuth Lajos 1802. szeptember 19-én született. Ebből az alkalomból ebben a tanévben is koszorúzással egybekötött megemlékezést tartottunk az aulában található Kossuth-szobornál, valamint az udvarunk részét képező Kossuth téren, ahol nemcsak emléktábla, hanem az Isaszegről hazahozott kopjafa is méltó módon emlékeztet bennünket névadónkra.

Iskolánk igazgatója, Csébi András az iskolai diákönkormányzati képviselők, valamint a jelen lévő pedagógusok előtt a Kossuthhoz fűződő, szimbolikus jelentéssel és jelentőséggel is bíró tárgyakról beszélt: a Kossuth kifli valódi tartalmáról, a Kossuth-kalap kokárdához hasonló nemzetegyesítő szerepéről, a Kossuth-bankó gazdaságtörténeti és társadalmi jelentőségéről, valamint a magyar népdalkincs jelentős részét képező Kossuth-dalok zenei jelentőségéről.

Technikatörténeti érdekességként elhangzott, hogy Kossuth Lajos egyike azoknak, akiknek a hangját már rögzítette az Edison-féle viaszhengeres hangrögzítő szerkezet. 1890-ben Budapesten ennek a hangfelvételnek a segítségével emlékezhetett a nagyérdemű a Vigadó épületében az aradi vértanúk kivégzésének évfordulóján tartott megemlékezésen. Személyesen Kossuth Lajos nem lehetett jelen, ugyanis 1889-ben megfosztották magyar állampolgárságától, ezért továbbra sem térhetett haza.

A névadóhoz kapcsolódó megemlékezés az esti fáklyás felvonulással folytatódik.

Szalay Kornélia
igazgatóhelyettes